High quality tractor tool industrial mma welder dc ac inverter ARC-400/500/600i soldering iron
FOB Price
model
Control Penal IGBT 400A 500A Industrial Arc W
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output 400A/36V
  • Max Open Circuit Voltage 19.93KVA
  • Effiency 85%
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 680x310x650mm
  • Weight 45KG
Packging & Delivery
  • 75cm x36cm x71cm
  • Min Order1 piece
Briefing
3 phase Industrial Welding and carbon arc gouging power source MMA ARC-400i/500i
Detailed
  • /FEATURES
    Quick Specs
    Application:
    Construction industry
    Metal workshops
    Agriculture
    Repair and maintenance
    Processes:
    Stick (SMAW)
    Input Power:400V, 3-Phase
    Amperage Range:400i: 20-400A
    500i: 20-500A/630i: 20-630A
    Rated Output at 40℃ (104℉):
    400i: 400A at 36V @60% Duty Cycle
    500i: 500A at 40V @60% Duty Cycle
    630i: 630A at 44V @60% Duty Cycle
    Weight:
    400i:45KG/ 500i:50KG/ 630i:50KG
    General View of Control Panel
    ARC-400i-500i-630i-▏MMA-Welders_03
    1.Arcforce rotary dial
    To adjust the welding parameters to the
    electrode type used. Infinite setting from rutile
    (soft arc) to cellulose (hard arc) electrode types.
    2.Hotstart current rotary dial
    Increased ignition current during the set hotstart
    period to optimise the arc ignition.
    3.Welding current setting rotary dial
    Infinite setting of the welding current across the
    whole power range.
    Hot Start
    Hot start function reliably ignites the electrode and melts
    perfectly to ensure the best quality even at the start of
    the seam. This solution makes lack of fusion and cold welds
    a thing of the past and significantly reduces weld reinforcement.
    Adjust the hot start current here and the time here.
    PROTIG-350CT-400CT-500CT-▏TIG-Welders_03
    Arcforce correction (welding characteristics)
    MIG-350i-500i-▏MIG-Welders_13
  • /SPECIFICATIONS
    Technical specifications
    Item NoARC-400iARC-500iARC-630i
    Rated Input Voltage3PH ~ 400V ±15%3PH ~ 400V ±15%3PH ~ 400V ±15%
    Max. Load Power Capacity19.93KVA27.68KVA39.41KVA
    Rated Duty Cycle(40oC) 60%400A/36V500A/40V630A/45.2V
    100%315A/32.6V400A/36V500A/40V
    Welding Current/Voltage Range20A/20.8V~400A/36V20A/20.8V~500A/40V20A/20.8V~630A/45.2V
    Open Circuit VoltageMIG: 70V~80VMIG: 70V~80VMIG: 70V~80V
    Power Factor0.850.850.85
    Efficiency85%85%85%
    MMA Arc Force1%~100%1%~100%1%~100%
    Hot Start Time0.1S~2S0.1S~2S0.1S~2S
    Hot Start Current1%~100%1%~100%1%~100%
    Dimension680x310x650mm680x310x650mm680x310x650mm