dc pulse tig welding machine RUGGED POWERFUL TOUGH DC TIG WELDER (PROTIG-500CT)
FOB Price
model
PROTIG-500CT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output 500A/30V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 960*420*900mm
  • Weight 70kg
Packging & Delivery
  • 99cm x48cm x110cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • /FEATURES
    Quick Specs
    Application:
    Installation and set-up
    Repair and maintenance
    Metal fabrication workshops
    Chemical and process industry
    Processes:
    DC TIG (GTAW)
    Stick (SMAW)
    Input Power:
    400CT/500CT: 400V, 3-Phase
    Amperage Range:
    400CT:3-400A/ 500CT:3-500A
    Rated Output at 40℃ (104℉):
    400CT: 400A at 26V @60% Duty Cycle
    500CT: 500A at 30V @60% Duty Cycle
    Weight:70kg
    General View of Control Panel
    STC-205Di-▏Multi-Process-Welders_03
    1.Remote:used for foot pedal or Remote torch.
      Local:adjusted Currents by face panel.
    2.2T/4T holding mode
      Spot Welding mode selection
    3.Pulse ON/OFF selection.
    4.Process selection.
    5.ARC FORCE
      HOT START
    6.Memory with capacity of 10 sets parameters.
    7.Function sequence
    General View of Control Panel(Continued)
    MASTER-TIG-350CT-400CT-500CT-▏TIG-Welders_0_07
    1.Gas pre-flow time(TIG)
       Absolute setting range 0.1s to 5.0s (0.1s increments).
    2.Ignition current(TIG)
       Percentage of the main current.
       4T(HOLD)
       Setting range 1% to 100%(1% increments).
    3.Up-slope time(TIG)
       Setting ranges:0.00s to 20.0s(0.1s increments).
       The up-slope time can be set separately
       for non-latched and latched.
    4.Main current(TIG)/pulse cuttent
      I min to max(1 A increments)
      Main cuttent(MMA)
      I min to I max(1 A increments)
    5.Pulse time
       Pulse time setting range:0.01s to 9.99s(0.01s increments)
       TIG pulses
       The pulse time applies to
       the main cuttent phase(AMP) for pulses.
       TIG AC Special
       The pulse time applies to the AC phase for AC special.
    6.Pulse break time
       Pulse break setting range:0.01s to 9.99s
       (0.01s increments).
       TIG pulses
       The pulse break time applies to the secondary
       current phase(AMP%).
       TIG AC Special
    7.Secondary current(TIG)/pulse pulse pause current
    8.Down-slope time(TIG)
      0.00s to 20.0s (0.1s increments).
      The down-slope time can be set separately
       for non-latched and latched.
    9.End-crater current(TIG)
    10.Gas post-flow time(TIG)
       Setting ranges:0.1s to 20.0s(0.1s increments).
    DC TIG-Pulse
    High Speed DC TIG-Pulse Controls
    • PPS Pulses per second (Hz):DC = 0.1 – 5,000 PPS
    • Background Amps:5 – 99% (Sets the low-pulse amperage value as a % of the Peak Amps.)