FOB Price
model
PROTIG-200/250Di
Paramtents
  • Rated Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • Rated Output 200A/18V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 80%
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 410x190x305mm
  • Weight 15KG
Packging & Delivery
  • 48cm x23cm x45cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • /FEATURES
    Quick Specs
    Application:
    Installation and set-up
    Repair and maintenance
    Thin sheet metal fabrication workshops
    Chemical and process industry
    Processes:
    DC TIG (GTAW)
    Stick (SMAW)
    Input Power: 200Di: 230V, 1-Phase
    250Di: 230V, 1-Phase
    Amperage Range:200Di: 3-200A
    250Di: 3-250A
    Rated Output at 40℃ (104℉):
    200Di: 200A at 18V @60% Duty Cycle
    250Di: 250A at 20V @60% Duty Cycle
    Weight:15kg
    General View of Control Panel
    PROTIG-200Di-250Di-▏TIG-Welders_05
    1.Remote:used for foot pedal or Remote torch.
    Local:adjusted Currents bu face panel
    2.2T/4T holding mode or
    Spot Welding mode selection.
    3.Pulse ON/OFF selection.
    4.Process selsction.
    5.ARC FORCE/HOT START
    6.Memory with capacity of 10 sets parameters.
    7.Function Sequence
    General View of Control Panel(Continued)
    HANDY-TIG-200Di-200MV-▏TIG-Welders_05
    1.Gas pre-flow time(TIG)
    Absolute setting range 0.1s to 5.0s (0.1s increments).
    2.Ignition current(TIG)
    Percentage of the main current.
    Setting range 1% to 100%(1% increments).
    3.Up-slope time(TIG)
    Setting ranges:0.00s to 20.0s(0.1s increments).
    The up-slope time can be set separately
    for non-latched and latched.
    4.Main current(TIG)/pulse cuttent
    I min to max(1 A increments)
    Main cuttent(MMA)
    I min to I max(1 A increments)
    5.Pulse time
    Pulse time setting range:0.01s to 9.99s(0.01s increments)
    TIG pulses
    The pulse time applies to
    the main cuttent phase(AMP) for pulses.
    6.Pulse break time
    Pulse break setting range:0.01s to 9.99s
    (0.01s increments).
    TIG pulses
    The pulse break time applies to the secondary
    current phase(AMP%).
    7.Secondary current(TIG)/pulse pulse pause current
    8.Down-slope time(TIG)
    0.00s to 20.0s (0.1s increments).
    The down-slope time can be set separately
    for non-latched and latched.
    9.End-crater current(TIG)
    10.Gas post-flow time(TIG)
    Setting ranges:0.1s to 20.0s(0.1s increments).
    DC TIG-Pulse
    High Speed DC TIG-Pulse Controls
    • PPS Pulses per second (Hz):DC = 0.1 – 5,000 PPS
    • Background Amps:5 – 99% (Sets the low-pulse amperage value as a % of the Peak Amps.)
    CONVENTIONAL PULSED TIG
    HIGH SPEED PULSED TIG
    Typically from 1 to 10 PPS. Provides a heating and
    cooling effecton the weld puddle and can reduce
    distortion by lowering the average amperage. This
    heating and cooling effect also produces adistinct
    ripple pattern in the weld bead. The relationship
    between pulse frequency and travel speed determines
    the distance between the ripples. Slow pulsing can
    also be coordinated with filler metal addition and
    can increase overall control of the weld puddle.
    MASTER-TIG-350CT-400CT-500CT-▏TIG-Welders_0_35
    In excess of 40 PPS, Pulsed TIG becomes more
    audible than visible—causing increased puddle
    agitation for a better as-welded microstructure.
    Pulsing the weld current at high speeds — between
    a high Peak and a low Background amperage —
    can also constrict and focus the arc.This results in
    maximum arc stability, increased penetration and
    increased travel speeds(Common Range:100–500
    PPS).The Arc-Sharpening effects of high speed
    pulsing are expanded to new dimensions. The ability
    to pulse at 5,000 PPS further enhances arc stability
    and concentration potential — which is are required.
    Arcforce correction (welding characteristics)
    PROTIG-200Di-250Di-▏TIG-Welders_11
  • /SPECIFICATIONS
    Technical specifications
    Item NoPROTIG-200DiPROTIG-250Di
    Rated Input Voltage1PH ~ 230V ±15%1PH ~ 230V ±15%