Industrial 3 Phase 500amp Pulse MIG Aluminum Welder (ALUMIG-500CP)
FOB Price
model
ALUMIG-350CP/500CP
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • MAX.Load Power Capacity 15.26KVA
  • Rated Output 350A/31.5V
  • Max Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Wire-feed Mechanism 4 Rollers
  • Wire Feed Speed Range 0~25m/min
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 960x420x1400mm
  • Weight 65KG
Packging & Delivery
  • 99cm x48cm x110cm
  • Min Order1 piece
Briefing
3ph MIG pulsed and double pulsed welding machine (ALUMIG-350CP)
Detailed
  • /FEATURES
    Quick Specs
    Industrial Application:
    Metal fabrication workshops
    Shipyards and offshore industry
    Chemical and process industry
    Steel structure workshops
    Processes:
    MIG
    MIG (GMAW-P) Pulsed
    Stick (SMAW)
    Input Power:350CP: 400V, 3-Phase
    500CP: 400V, 3-Phase
    Amperage Range:350CP: 10-350A/500CP: 10-500A
    Rated Output at 40℃ (104℉):
    3 50CP: 350A at 31.5V @60% Duty Cycle
    500CP: 500A at 39V @60% Duty Cycle
    Weight:32kg
    The advantage of Wave-form Control System
    beam is very clean and very few spatters during welding.
    Pulse MIG
    carbon steel,high strength low alloy steel, stainless steel,and nickel alloys. See NX-2.70
    PULSED MIG
    Pulse MIG precisely controls heat input through the
    1-drop-per-pulsetransfer and offers a stable arc in the
    wide transfer area between short and spray arc.
    Spray arc transfer “sprays” a stream of tiny molten
    droplets across the arc, from the electrode wire to the
    base metal.It produces a characteristic humming
    or buzzing sound.
    Advantages of pulse mig:
    • High deposition
    • Good fusion and penetration
    • Good bead appearance
    • Capability of using larger diameter wires
    • Presence of very little spatter
    General View of Control Panel
    1.SELECT the Memory channel
    2.OPEN the parameter of selected memory channel
    3.STORE the setting to Memory channel
    4. Push to Check Gas
    5.STORE Push to use Synergic Setting
    6.Welding parameter setting,rotary dial
    Adjudtment of the welding current or feeding speed.
    7.Torch Holding Mode
    Push to select the torch handing type:
    1)2T
    2)4T
    3)S4:for aluminiu welding form cold to hot situation.
    8.Welding Process Push to select:
    Welding prcess:MMA,MIG/MAG/CO2,Pulse MIG,
    Double Pulse MIG.
    9.Dia. of Welding Wire
    10.Wire Type
    11.button,throttling effect(arc dynamics)
    12.Function Sequence
    13.Welding Settings
    Synergic MIG
    Synergic pulsed welding mode offers the simplicity of
    single-knob control.The machine will select the correct pulse
    power based on the wire feed speed (WFS) set by the operator.
    S4T Mode
    Begin and end welds with ease and confidence.Hot start
    eliminates incomplete fusion at the beginning of a weld,
    a common issue with aluminum welding.Crater gradually
    decreases weld current at the end of a weld to eliminate
    crater defects.Adjustable pre- and post-flow rates ensure
    that the puddle always has adequate gas coverage.
  • /SPECIFICATIONS
    Technical specifications
    Item NoALUMIG-350CPALUMIG-500CP
    Rated Input Voltage3PH ~ 400V ±15%3PH ~ 400V ±15%