Workshop choice aluminum welding TOPWELL ac dc tig welder ALUTIG-200P
FOB Price
model
ALUTIG-200P
Paramtents
  • Rated Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • Rated Output 200A/18V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 80%
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 540x240x480mm
  • Weight 23KG
Packging & Delivery
  • 63cm x33cm x58cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • /FEATURES
    Quick Specs
    Application:
    Metal Fabrication
    Maintenance and Repair
    Auto Body
    Light Industrial
    Processes:
    DC TIG (GTAW)
    AC TIG (GTAW)
    MIX TIG (GTAW)
    Stick (SMAW)
    Input Power:200P:230V,1-Phase
    200MV:110-220V,1-Phase
    Amperage Range: 5-200A
    Rated Output at 40℃ (104℉):
    200A at 18V @60% Duty Cycle
    Weight:23kg
    General View of Control Panel
    ALUTIG-200P_03
    1.Welding Process
      DC TIG
      AC TIG
      MIX TIG
      DC MMA
    2.Memory Display
    3.Memory
    4.Ammeter/Voltmeter Display
    5.Encoder Control
    6.Arc Ignition type
      HF Impulse
      LIFT Arc
    7.Pulser Control
      Peak Current : 5A~200A
      Base Current :5A~200A
      Pulse Frequency : 0.2Hz~200Hz
      Pulse Width (Ratio) : 1~100%
    8.Mode
      2T(STD)
      4T(HOLD)
      Spot Arc
    9.Sequencer Control
      Arc-starting Current: 10A~160A
      Crater-filling Current: 5A~200A
      Current Up-slope Time: 0.1S~10S
      Current Down-slop Time:0.1S~15S
    10.Pre-Gas Time: 0.1S~10S
      Flow-Gas Time: 0.1S~15S
    11.AC Waveshape types
      Advanced Squarewave
      Soft Squarewave
      Sine Wave
      Triangular Wave
    12.Arc Ignition Polarity   DC+/DC-
    13.MIX TIG
      MIX Frequency: 0.1Hz~5Hz
      DC Balance: (%) 10~90
    14.AC Waveshape
      AC Frequency Range : 20Hz~200Hz