inverter argon tig welder ac dc MASTERTIG-320CT
model
Master TIG-320CT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output 320A/22.8V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Max. Load Power Capacity 9.13KVA
  • Warranty 1 year warranty
  • Weight 75KG
Packging & Delivery
  • 99cm x48cm x126cm
  • Min Order1 piece
Briefing
inverter argon tig welder ac dc TIG welding machine mix TIG Welding Machine MASTERTIG-320CT
Detailed
DETAILS
Total Solution of TIG welding
AC/DC TIG & MIX TIG
MASTERTIG-320CT
Reliable and Powerful Design - 320A@100% duty cycle, capable for Light Industrial jobs.
symbol
High Efficiency TIG Welding
tig welder
tig welder
High Efficiency TIG Welding
Maximum output is up to 320A. It is capable of fast welding of thin metals and continuous welding of thick metals.
Mild steel 12mm V groove, 5 layers;
Layer 1: 300A, Layer 2: 300A,Layer 3: 280A;
Layer 4: 280A, Layer 5: 260A;
welding of thick metals
Unique MIX TIG
 MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
 MIX TIG
· Deeper penetration
· Substantially reduce the tungsten consumption
Control Panel Description
Control Panel
1. Welding Process
DC TIG/AC TIG/MIX TIG/DC MMA
2. Pulser Control
3. AC Waveshape Types
Advanced Squarewave
Sin Wave
4. MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range 20Hz~200Hz
AC Clean Width (AC Balance) +40~-40
AC Clean Ratio (ACBias) % +30~-50
AC Frequency control
AC Frequency control
AC Balance Control
AC Balance Control
Amplitude Control
Amplitude Control
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
MasterTIG-320CT
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GMAW)
Pulsed TIG (GTAW-P)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
960x420x900mm
Net Weight
80KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
TIG: 9.12KVA
MMA: 10.38KVA
Output Range
TIG: 20A/10.8V~320A/22.8V
MMA: 20A/20.8V~250A/30V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 320A/22.8V
MMA: 250A/30V