topwell air/air mild steel plasma cutting machine POWERCUT-100HD
model
PowerCUT-100H
Paramtents
  • Rated Input Voltage 340-460V, 3-PH, 50-60Hz
  • Rated Output Currant 30-100A
  • Max Open Circuit Voltage 15KVA
  • Rated output voltage 120VDC
  • Duty cycle rating40°C(105°F) 380V /400V, 3PH : 100% @80A
  • Operating temperature -10°C~40°C
  • Arc ignition mode HF or Not HF
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 680X310X650MM
  • Weight 42KG
Packging & Delivery
  • 72cm x37cm x72cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Topwell 100amp heavy duty high speed cnc plasma cutter POWERCUT-100H
Detailed
  • PowerCUT-100H
    Classical, Reliable, Powerful, wildly used for Manual cutting, Gouging or even CNC cutting
    • Application:
      Home workshop
      Metal workshops
      Light fabrication
      Repair and maintenance
    • These Materials:
      Mild Steel
      Brass
      Stainless Steel
      Copper
      Aluminum
    • Input Power: 340-460V, 3-Phase
      Amperage Range: 30-100A
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      100A at @60% Duty Cycle
      Weight: 42KG
    Excellent Cutting Performance
    - A powerful 60% duty cycle to handle long time production cutting in the toughest environments.
    - Optional HF or Non-HF plasma Torch, more flexible.
    - The torch is versatile and durable enough to handle a variety of jobs.
    - Speed less time on secondary operations due to superior cut and gouge capacity.
    - Topwell’s long-life consumable deliver operating cost that is less than half the competition.
    General View of Control Panel
    • 1.Ammeter/Voltmeter Display
      2.Encoder Control
      3.Mode:2T(STD)/4T(HOLD)
    CUTTING CAPACITY
    CapacityThickness Cut speed
    Recommended cut30mm500mm/min
    Severance(Hand cutting)45mm125mm/min
    Pierce*16mm
    *Pierce rating for handheld or with CNC torch height control
    Gouge capacityRemoval rate Groove profile
    Plasma gougingn
    Typical gouge8.8kg/h5.8mm Dx 7.1mm W
    Non-HF Arc Ignition system
    • Torch off.
    • By positioning the torch on the part to be cut, theplasma arc will strike.
    Torches with pilot arc cut in without high frequency.
  • Item No PowerCUT-100H
    Input voltages (±15%) 380V, 3PH, 50/60Hz
    400V, 3PH, 50/60Hz
    Max. Load Power Capacity 15KVA
    Rated output voltage 120VDC
    Max output current 100A
    Open circuit voltage (OCV) 280VDC
    Duty cycle rating40°C(105°F) 380V /400V, 3PH : 60% @100A
    100% @80A
    Dimensions 680*310*650mm
    Recommended gas inlet flow rate/pressure Cutting: 460 scfh, 7.7 scfm @ 85 psi
    Gouging: 480 scfh, 8.0 scfm @ 70 psi
    Arc ignition mode HF or Not HF
    Certifications CE, ROHS
    Warranty Power supplies have a 3-year warranty
  • ACCESSORIES
    Handheld plasma torch: TP80 torch
    CNC torch: TP105
    Handheld gouging torch: TP120
    Mechanical gouging torch: TP120
  • Q:Are you a factory or a trading company?
    Q:How can I pay my order?
    Q:How about your warranty?
    Q: Do you have a CE certificate?
    A: For every model of machine, it has a CE certificate.
    Q:How can I get the quotation?
    air mild steel plasma cutting machine
    CNC plasma cutter
    plasma cutting machine cut 30mm