PROTIG-400CT welding machine with powerful excellent dc
model
PROTIG-400CT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output 400A/26V
  • Max Open Circuit Voltage 14.39 KVA
  • Effiency 85%
  • Welding Current/Voltage Range 3A/10.1V~400A/26V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Color Red
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 960X420X900mm
  • Weight 70kg
Packging & Delivery
  • 96cm x42cm x90cm
  • Min Order1 piece
Briefing
PROTIG-400CT, Reliable and powerful DC TIG equipment.
Detailed
  • PROTIG-400CT
    Refined TIG welding for industrial applications
    • Application:
      Metal fabrication workshops
      Shipyards and offshore industry
      Chemical and process industry
      Steel structure workshops
    • Processes:
      DC TIG
      Stick (SMAW)
    • Input Power: 340-460V, 3-Phase
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      400A at 26V @60% Duty Cycle
      Weight: 70kg
    PULSED TIG
    Conventional Pulsed TIG
    High Speed Pulsed TIG
  • Item No PROTIG-400CT
    Max. Load Power Capacity TIG: 14.39 KVA
      MMA: 14.21 KVA
    Rated Duty Cycle(40) 60% TIG: 400A/26V
      MMA: 315A/32.6V
    100% TIG: 315A/22.6V
      MMA: 250A/30V
    Welding Current/Voltage Range TIG: 3A/10.1V~400A/26V
      MMA: 20A/20.8V~315A/32.6V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.85
    Efficiency 85%
    TIG    Peak Current 0.2Hz~200Hz
    TIG;    Pulse Frequency 1~100%
    TIG;     Arc-starting Current 5A~400A
    TIG;     Crater-filling Current 5A~400A
    TIG;     Current Up-slope Time 0.1S~15S
    TIG;     Current Down-slop Time 0.1S~15S
    TIG;     Pre-Gas Time 0.1S~15S
    TIG;     Flow-Gas Time 0.1S~15S
    TIG;     Spot Arc Time 0.1S~10S
    MMA    Arc Force 10A~315A
    MMA    Hot Start Time 0.1~3S
    MMA    Hot Start Current 10A~315A
    Dimension (LxWxH) 960x420x900mm
    Water-cooling Unit: WC-150
    Operating Voltage 230V 50/60Hz
    Rated Power 260W
    Cooling Power 1.5KW(1L/MIN)
    Maximum Pressure 0.3MPA/60HZ
    Recommended Cooling Liquid 20%~40% ethanol/water