Tig water cooled welding 500Amps ac dc welding machine MASTERTIG-500CT
model
MASTERTIG-500CT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output 500A/30V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Welding Current/Voltage Range 5A/10.2V~500A/30V
  • Max. Load Power Capacity 50.76KVA
  • Color Red
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 960X420X1100mm
  • Weight 80 KG
Packging & Delivery
  • 99cm x48cm x126cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • MASTERTIG-500CT
    Powerful, Excellent DC Pulse TIG
    • Application:
      Metal fabrication workshops
      Shipyards and offshore industry
      Chemical and process industry
      Steel structure workshops
    • Processes:
      DC TIG (GTAW)
      AC TIG (GTAW)
      MIX TIG (GTAW)
      Stick (SMAW)
    • Input Power: 340-460V, 3-Phase
      Amperage Range: 5-500A
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      500A at 30V @60% Duty Cycle
      Weight: 85kg
    PULSED TIG
    Conventional Pulsed TIG
    High Speed Pulsed TIG
    AC waveshape
    Standard Square Wave
    Sine Wave
    MIX TIG CONTROL
    Features of MIX TIG:
    The AC current can get a very good clearance, and DC current can get a deeper penetration.
    Use the MIX TIG we can get an excellent Arc Concentration,
    can be carried out the excellent welding performance from thin to thick plate.
    1) Nice weld appearance, deep penetration.
    2) Excellet Arc Concentration..
    3) Substantially reduce the electrode consumption.
    MIX TIG Frequency (Hz):
    the cycle time of MIX
    TIG in 1 second. Adjustable range: 0.1-10Hz.
    MIX TIG Balance (DC) %:
    DC Balance (%) = (tad/Tmix) x 100
    AC Waveshape Controls
    Frequency control
    Controls the width of the Controls the width of the arc cone.
    Increasing the AC Frequency provides a more focused arc with increased directional control.
    AC Balance Control
    Amplitude Control
  • Item No MASTERTIG-500CT
    Rated Input Voltage 3PH ~ 230V ±15%
    Max. Load Power Capacity TIG: 50.76KVA
      MMA: 19.93KVA
    Rated Duty Cycle(40) 60% TIG: 500A/30V
      MMA: 400A/36V
    100% TIG: 400A/26V
      MMA: 315A/32.6V
    Welding Current/Voltage Range TIG: 5A/10.2V~500A/30V
      MMA: 20A/20.8V~400A/36V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.85
    Efficiency 85%
    TIG    Pulse       Peak Current 5A~500A
    TIG;    Pulse      Pulse Frequency 0.2Hz~200Hz
    TIG;   Pulse      Pulse Width (Ratio) 1~100%
    TIG;     AC TIG       AC Frequency Range 20Hz~250Hz
    TIG;     AC TIG       AC Clean Width (AC Balance) +40~-40
    TIG;     AC TIG       AC Clean Ratio (AC Bias) % +30~-50
    TIG;     MIX TIG       MIX Frequency 1Hz~5Hz
    TIG;     MIX TIG       DC Balance (%) 20~80
    TIG;     Arc-starting Current 5A~500A
    TIG;     Crater-filling Current 5A~500A
    TIG;     Current Up-slope Time 0.1S~15S
    TIG;     Current Down-slop Time 0.1S~15S
    TIG;     Pre-Gas Time 0.1S~15S
    TIG;     Flow-Gas Time 0.1S~15S
    TIG;     Spot Arc Time 0.1S~10S
    MMA    Arc Force 10A~315A
    MMA    Hot Start Time 0.1~3S
    MMA    Hot Start Current 10A~400A
    Dimension (LxWxH) 960x420x1100mm
    Weight8085KG
    Water-cooling Unit: WC-150
    Operating Voltage 230V 50/60Hz
    Rated Power 260W
    Cooling Power 1.5KW(1L/MIN)
    Maximum Pressure 0.3MPA/60HZ
    Recommended Cooling Liquid 20%~40% ethanol/water