industrial maquina de soldar mig welder Alumig-500CP
model
ALUMIG-500CP
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V +15%
  • MAX.Load Power Capacity 26.99KVA
  • Rated Output 500A/39V
  • Max Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Wire-feed Mechanism 4 Rollers
  • Wire Feed Speed Range 0-25m/min
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 960x420x1400mm
  • Weight (KG) 80kg
Packging & Delivery
  • 96cm x47cm x109cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • ALUMIG-500CP
    Synergic, Pulse MIG and Double Pulse MIG
    • Application:
      Metal fabrication workshops
      Shipyards and offshore industry
      Chemical and process industry
      Steel structure workshops
    • Processes:
      MIG
      Flux-Cored
      Pulse MIG
      Double Pulse MIG
      MMA(Stick)
    • Input Power: 400V, 3-Phase
      Amperage Range: 10-500A
      Rated Output at 40°C (104°F):
      500A at 39V @60% Duty Cycle
      Weight:80KG
    SYNERGY MIG
    PULSE MIG
    Advantage:
    • Absent or very low levels of spatter.
    • More resistant to lack of fusion defects than other modes of GMAW metal transfer.
    • Excellent weld bead appearance.
    • Reduced levels of heat induced distortion.
    • Ability to weld out-of-position.
    • Lower hydrogen deposit.
    • Reduces the tendency for arc blow.
    • Lends itself to robotic and hard automation applications.
    double Pulse MIG
    Advantage:
    • Minimal distortion, even when gap conditions and wire placement vary.
    • Outstanding control of arc characteristics, making it easier to produce excellent welds.
    • Rippled bead appearance requires no weaving to produce a uniform bead.
    • Controls the arc length and heat input together for excellent penetration profile.
    • Controls the arc heat, making it ideal for welding thinner materials.
    General View of Control Panel
    1.SELECT the Memory channel
    2.OPEN the parameter of selected memory channel
    3.STORE the setting to Memory channel
    4. Push to Check Gas
    5.STORE Push to use Synergic Setting
    6.Welding parameter setting,rotary dial
    Adjudtment of the welding current or feeding speed.
    7.Torch Holding Mode Push to select the torch handing type:
    1)2T 2)4T 3)S4:for aluminiu welding form cold to hot situation.
    8.Welding Process Push to select:
    Welding prcess:MMA,MIG/MAG/CO2,Pulse MIG,
    9.Dia. of Welding Wire
    10.Wire Type
    11.button,throttling effect(arc dynamics)
    12.Function Sequence
    13.Welding Settings
  • Item No ALUMIG-500CP
    Rated Duty Cycle(40) 60% MIG:500A/39V
      MMA:500A/40V
    100% MIG: 350A/31.5V
      MMA: 350A/34V
    Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V~500A/39V
      MMA:10A/20.4V~500A/40V
    Open Circuit Voltage 70~80V
    Power Factor 0.85
    Efficiency 85%
    Pre-Gas Time 0-15S
    Flow-Gas Time 0-15S
    Wire-feed Mechanism 4 Rollers
    Wire Spool Capacity 300mm (15kg)
    Filler Wires Ø (mm) Fe, Ss: 0.6~1.6 mm
    FLUX CORED: 0.8~1.6 mm
    Al: 1.0~1.6mm
    Dimension 960X420X1400mm
    Weight 80KG
    Water-cooling Unit: WC-150
    Operating Voltage 230V 50/60Hz
    Rated Power 260W
    Cooling Power 1.5KW(1L/MIN)
    Maximum Pressure 0.3MPA/60HZ
    Recommended Cooling Liquid 20%~40% ethanol/water