inverter pulse ac dc tig welder for aluminum jobs MASTERTIG-250AC
model
MASTERTIG-250AC
Paramtents
  • Rated Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • Rated Output 250A/20V
  • Max Open Circuit Voltage 7.81KVA
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Power Factor 0.8
  • Effiency 80%
  • Color Red
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 490x230x440mm
  • Weight 23KG
Packging & Delivery
  • 63cm x33cm x58cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • MASTERTIG-250AC
    The total solution of TIG welding
    • Application:
      Metal Fabrication
      Maintenance and Repair
      Auto Body
      Light Industrial
    • Processes:
      DC TIG (GTAW)
      AC TIG (GTAW)
      MIX TIG (GTAW)
      Stick (SMAW)
    • Input Power: 200-240V, 1-Phase
      Amperage Range: 5-250A
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      250A at 20V @60% Duty Cycle
      Weight: 23kg
    PULSED TIG
    Conventional Pulsed TIG
    High Speed Pulsed TIG
    AC waveshape
    Standard Square Wave
    Sine Wave
    MIX TIG CONTROL
    Features of MIX TIG:
    The AC current can get a very good clearance, and DC current can get a deeper penetration.
    Use the MIX TIG we can get an excellent Arc Concentration,
    can be carried out the excellent welding performance from thin to thick plate.
    1) Nice weld appearance, deep penetration.
    2) Excellet Arc Concentration..
    3) Substantially reduce the electrode consumption.
    MIX TIG Frequency (Hz):
    the cycle time of MIX
    TIG in 1 second. Adjustable range: 0.1-10Hz.
    MIX TIG Balance (DC) %:
    DC Balance (%) = (tad/Tmix) x 100
    AC Waveshape Controls
    Frequency control
    Controls the width of the Controls the width of the arc cone.
    Increasing the AC Frequency provides a more focused arc with increased directional control.
    AC Balance Control
    Amplitude Control
    Item No MASTIER TIG-250AC
    Max. Load Power Capacity TIG: 7.81KVA
      MMA: 8.75KVA
    Rated Duty Cycle(40oC) 60% TIG: 250A/20V
      MMA: 200A/28V
    100% TIG: 200A/18V
      MMA: 160A/26.4V
    Welding Current/Voltage Range TIG: 5A/10.2V~250A/20V
      MMA:20A/20.8V~200A/28V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.8
    Efficiency 80%
    TIG Pulse Peak Current 5A~250A
    Base Current 5A~250A
    Pulse Frequency 0.2Hz~200Hz
    Pulse Width (Ratio) 1~100%
    AC TIG AC Frequency Range 20Hz~250Hz
    AC Clean Width (AC Balance) +40~-40
    AC Clean Ratio (AC Bias) % +30~-50
    MIX TIG MIX Frequency: 0.1Hz~5Hz
    DC Balance: (%) 20-80
    Arc-starting Current 5A~250A
    Crater-filling Current 5A~250A
    Current Up-slope Time 0.1S~15S
    Current Down-slop Time 0.1~15S
    Pre-Gas Time 0.1S~15S
    Flow-Gas Time 0.1S~15S
    Spot Arc Time 0.1S~10S
    MMA Arc Force 10A~200A
    Hot Start Time 0.1-3S
    Hot Start Current 10A-200A
    Dimension (LxWxH) 490X230X385mm
    Weight (KG) 23KG
    Water-cooling Unit: WC-100
    Operating Voltage 230V 50/60Hz
    Rated Power 260W
    Cooling Power 1.5KW(1L/MIN)
    Maximum Pressure 0.3MPA/60HZ
    Recommended Cooling Liquid 20%~40% ethanol/water