Industrial Heavy Duty 350 amp IGBT Inverter co2 Mig Welding Machine MIG/MMA-350
model
MIG-350HD
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V +15%
  • MAX.Load Power Capacity 15.26KVA
  • Rated Output 350A/31.5V
  • Max Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Wire-feed Mechanism 4 Rollers
  • Wire Feed Speed Range 0-25m/min
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 960x420x1400mm
  • Weight 80kg
Packging & Delivery
  • 96cm x47cm x109cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • MIG-350HD
    separated inverter pulse mig arc welding machine MIG-350HD
    • Application:
      Metal fabrication workshops
      Shipyards and offshore industry
      Chemical and process industry
      Steel structure workshops
    • Processes:
      MIG
      MAG
      Flux-Cored
      MMA(Stick)
    • Input Power: 400V, 3-Phase
      Rated Output at 40°C (104°F):
      350A at 31.5V @60% Duty Cycle
      Weight: 80KG
    PULSE MIG
    The advantage of Wave-form Control System
    General View of Control Panel
    1.SELECT the Memory channel
    2.OPEN the parameter of selected memory channel
    3.STORE the setting to Memory channel
    4.Push to Check Gas
    5.Welding Process
    MMA,
    MAG(CO2)for Carbon steels
    MAG(CO2 /Ar) for Carbon steels
    MIG (Argon) for Stainless steels
    6.Pulse MIG: ON/OFF
    7.Synergic function ON/OFF
    8.Synergic setting (select wire diameter)
    9.Arc Crater: ON/OFF
    10.Select to adjust the Arc Crater Current
    11.Select to adjust the Arc Crater Voltage
    12.Arc Dynamic controls
    Classical MIG/MAG
  • Item No MIG-350HD
    Rated Duty Cycle(40) 60% MIG: 350A/31.5V
      MMA: 350A/34V
    100% MIG:300A/29V
      MMA:300A/32V
    Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V~350A/31.5V
      MMA:10A/20.4V~350A/34V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.85
    Efficiency 85%
    Pre-Gas Time Preset
    Flow-Gas Time Preset
    Wire-feed Mechanism 4 Rollers
    Wire Spool Capacity 300mm (15kg)
    Filler Wires Ø (mm) Fe, Ss: 0.8~1.6 mm
    Dimension 960X420X1400mm
    Water-cooling Unit: WC-150
    Operating Voltage 230V 50/60Hz
    Rated Power 260W
    Cooling Power 1.5KW(1L/MIN)
    Maximum Pressure 0.3MPA/60HZ
    Recommended Cooling Liquid 20%~40% ethanol/water