Reliable and powerful heavy industrial DC tig welding equipment PROTIG-500CT
model
PROTIG-500CT
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output 500A/30V
  • Max Open Circuit Voltage 20.76 KVA
  • Welding Current/Voltage Range 3A/10.1V~500A/30V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Color Red
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 960X420X900mm
  • Weight 70kg
Packging & Delivery
  • 99cm x48cm x90cm
  • Min Order1 piece
Briefing
PROTIG-500CT, Reliable and powerful DC TIG equipment.
Detailed
  • PROTIG-500CT
    Refined TIG welding for industrial applications
    • Application:
      Metal fabrication workshops
      Shipyards and offshore industry
      Chemical and process industry
      Steel structure workshops
    • Processes:
      DC TIG
      Stick (SMAW)
    • Input Power: 340-460V, 3-Phase
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      500A at 30V @60% Duty Cycle
      Weight: 70kg
    PULSED TIG
    Conventional Pulsed TIG
    High Speed Pulsed TIG
  • Item No PROTIG-500CT
    Max. Load Power Capacity TIG: 20.76KVA
      MMA: 19.93KVA
    Rated Duty Cycle(40℃) 60% TIG: 500A/30V
      MMA: 400A/36V
    100% TIG: 400A/26V
      MMA: 315A/32.6V
    Welding Current/Voltage Range TIG:3A/10.1V~500A/30V
      MMA: 20A/20.8V~400A/36V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.85
    Efficiency 85%
    TIG Pulse Frequency 0.2Hz~200Hz
    Pulse Width (Ratio) 1~100%
    Arc-starting Current 5A~500A
    Crater-filling Current 5A~500A
    Current Up-slope Time 0.1S~15S
    Current Down-slop Time 0.1S-15S
    Pre-Gas Time 0.1S-15S
    Flow-Gas Time 0.1S-15S
    Spot Arc Time 0.1S-10S
    MMA Arc Force 10A~315A
    Hot Start Time 0.1-3S
    Hot Start Current 10A~400A
    Dimension (LxWxH) 960X420X900mm
    Weight (KG) 70 KG
    Water-cooling Unit: WC-150
    Operating Voltage 230V 50/60Hz
    Rated Power 260W
    Cooling Power 1.5KW(1L/MIN)
    Maximum Pressure 0.3MPA/60HZ
    Recommended Cooling Liquid 20%~40% ethanol/water