portable workshop cnc ready 1PH 220V plasma cutter topwell PROCUT-45MAX
portable workshop cnc ready 1PH 220V plasma cutter topwell PROCUT-45MAXportable workshop cnc ready 1PH 220V plasma cutter topwell PROCUT-45MAXportable workshop cnc ready 1PH 220V plasma cutter topwell PROCUT-45MAXportable workshop cnc ready 1PH 220V plasma cutter topwell PROCUT-45MAXportable workshop cnc ready 1PH 220V plasma cutter topwell PROCUT-45MAX
model
PROCUT-45MAX
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output Currant 30-45A
  • Rated Output Voltage 145V
  • Effiency 85%
  • Max. Load Power Capacity 8.16KVA
  • Power supply type Inverter-IGBT
  • Torch PX62/6m PXM62/7.5m
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 560X230X480mm
  • Weight 22KG
Packging & Delivery
  • 63cm x33cm x54cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
ProCUT-45MAX
Recommend for Hand-held cutting 16mm and CNC up to 8mm
 For Mild Steel Cutting:         Thickness:                 Cut Speed:
 Dross Free(CNC)                          8mm                               900mm/min
 Pierce*                                           12mm
 Recommended                              16mm                               500mm/min
 Severance(Hand Cutting)              29mm                               125mm/min
ADVANTAGES
Powerful Output
Powerful output-40A@60%, at 40℃(104℉), the quality cutting capacity is up to 16mm(manual) and 8mm(CNC dross-free);
High output voltage-145VDC ensures a long plasma arc length;
Light weight
Portability-small size and light weight allow for easy mounting in any application;
Maximum productivity
Superior cut performance-Significantly save a lot of time on secondary operations;
Long-life and reliability
TOPWELL's long-life consumable-deliver operating cost that is less than half the competition;
TOPWELL certified reliability-ensures performance in the most demanding environment.
SPECIALLY DESIGNED TORCH
*Work with TOPWELL high voltage power source to shift the cutting limitation
Technical specifications
Item No
ProCUT-45MAX
Input voltages (±15%)
220V, 1PH, 50/60Hz
Max. Load Power Capacity
8.16KVA
Rated output voltage
145VDC
Max output current
45A
Open circuit voltage (OCV)
300VDC
Duty cycle rating 40°C(105°F)
45A@60%
Operating temperature
-10℃~40℃
Dimensions
540x240x480mm
Weight
22KG
Torch
PX62/6m
PXM62/7.5m
Recommended gas inlet
flow rate/pressure
CUTTING:
400 scfh, 6.7 scfm @ 85 psi
Certifications
CE, RoHS
Warranty
3-Years warranty for power source
Plasma Torch: PX62/PXM62
Technical Data
    Amps
    50-80A
    Duty Cycle
    80A/60%
    Gas
    AIR/O₂
    Pressure
    5.0~5.5BAR
    Gas Flow
    160 It/min.
    Pilot Arc
     Electrode to Tip
    Post Flow Time
     80 sec.
    Ignition
    Without High Frequency
  • Single air-system with shield gas
  • Torch consumable parts
    Amperage
    Nozzle
    Shield
    Retaining cap
    Electrode
    Swirl ring
    Shield cap
    Torch body
    20A