High Definition Plasma Cutting Plasma Source MAX300 with TP300MAX Oxygen Process hy replacement
group name
MAX Series
model
MAX300
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Duty Cycle Rating 40℃(105℉) 300A@100%
  • Plasma Gas O2; Air; N2; H35
  • Shield Gas O2; Air; N2;
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
OEM & Wholesale MAX 300 Plasma Source - Hy Replacement for Precision Cutting.
Detailed
DETAILS
MAX300
Cutting Capacity
Mild Steel Cut Capacity
Thickness
Dross free*
35mm
Production pierce
42mm
Maximum cutting capacity
70mm
Superior Cutting Performance
Cutting Performance
Maximized Productivity
· MAX Series provides faster cutting speed to maximize productivity.
· Engineered with 100% duty cycle for the most demanding production environments.
Maximized Productivity
Long-life Consumables
Long-life Consumables
· Ignitions per cutting time in seconds
· 20 second duration
· MAX300 : 810 times
Efficient Gas Supply
· Cutting Current: 300A
· Gas consumption:
  Plasma Gas: 60 l/min
  Shielding Gas: 75 l/min
Efficient Gas Supply
Bevel Cutting Technology
Bevel Cutting Technology
· 1 iteration
· Using True Bevel
· Acceptable part and ready to start production
Refined Torch System
· Vented nozzle technology aligns and focuses the plasma arc.
· High Definition delivers superior quality to thin stainless steel cutting.
Refined Torch System
TP300MAX
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
Cut angle(ISO 9013 range*)
2
Weldability
Ready to weld
Plasma Gas
O2; Air; N2; H35
Shield Gas
O2; Air; N2;
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
450*800*950mm
Net Weight
252KG
Basic Specification
Input Voltage
380V/400V, 3PH, 50/60Hz
Input Power
75KVA
Rated Output Voltage
50~200VDC
Rated Output(40℃) 100%
300A
Open Circuit Voltage (OCV)
430VDC