ARC-400HD Heavy Duty Stick Welder For Industrial
group name
Stick Welders
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 100% 400A/36V
Packging & Delivery
  • 75cm x36cm x71cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The ARC-400HD for industrial heavy duty stick welding needs.
Detailed
DETAILS
Heavy Duty, Industrial, Vertical-Down Welding
ARC-400HD
Industrial Design - 400A@100% Duty Cycle, good for industrial heavy duty stick welding needs.
Vertical Down Welding - suitable for pipe welding.
Hot Start - start the electrode easily.
Arc Force - adjust the arc to aggressive digging arc.
Hot Start
Arc Force
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ARC-400HD
Machines Processes
Stick (SMAW)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
680x310x650mm
Net Weight
45KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
19.93KVA
Output Range
20A/20.8V~400A/36V
Rated Output(40℃) 100%
400A/36V