ARC-500HD Heavy Duty Stick Welding and Carbon Arc Gouging
group name
Stick Welders
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 100% 500A/44V
Packging & Delivery
  • 75cm x36cm x71cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The ARC-500HD is designed for industrial heavy duty stick welding needs.
Detailed
DETAILS
Heavy Duty, Carbon Arc Gouging
ARC-500HD
Industrial Design - 500A@100% Duty Cycle, good for industrial heavy duty stick welding needs.
Carbon Arc Gouging - up to 9.5 mm diameter carbon electrode.
Vertical Down Welding - suitable for pipe welding.
Hot Start - start the electrode easily.
Arc Force - adjust the arc to aggressive digging arc.
Carbon Arc Gouging
· Unique hollow core design prevents pointy tips and "V" grooves.
· Creates a more uniform "U" groove for faster results.
· Tighter joint connection for jointed rods.
· Faster, cleaner gouging with less rework.
· Reduced smoke for a safer work area.
· Can carry higher current.
Hot Start
Arc Force
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ARC-500HD
Machines Processes
Stick(SMAW)
Carbon Arc Gouging(CAG)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
680x310x650mm
Net Weight
50KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
27.68KVA
Output Range
20A/20.8V~500A/40V
Rated Output(40℃) 100%
500A/44V