PROTIG-400CT Advanced DC TIG Welder for Heavy Industrial
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 100% 400A/26V
Packging & Delivery
  • 75cm x36cm x71cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The PROTIG-400CT is designed for heavy industrial usage. It is built by IGBT model
Detailed
DETAILS
Powerful output, Heavy duty for industrial,
Outstanding performance
PROTIG-400CT
Powerful output - 400A@100% Duty cycle.
High-Frequency start - Makes it easy to establish an arc under a variety of conditions.
Hot Start & Arc Force - Makes it easy to start and powerful arc in MMA welding
Advanced Pulse TIG
Conventional Pulse TIG
High Frequency Pulse TIG
Pressure Pipelines
ProTIG-500CT + Cold Wire Feeder + Carriage
This system is a solution for pressure pipelines. It is 500A @ 100% Duty Cycle. With the precise arc control, it delivers deep penetration and high-quality welding seams.
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProTIG-400CT
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GTAW)
Pulsed TIG (GTAW-P)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
960x420x900mm
Net Weight
70KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
TIG: 14.39 KVA
MMA: 14.21 KVA
Output Range
TIG: 3A/10.1V~400A/26V
MMA: 20A/20.8V~315A/32.6V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 400A/26V
MMA: 315A/32.6V