DC Tig 3 phase welding equipment PROTIG-400CT
group name
TIG Welders
model
PROTIG-400CT
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 60% 400A/26V
  • Output Range 20A/10.8V~400A/26V
Packging & Delivery
  • 96cm x46cm x107cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The PROTIG-400CT is designed for heavy industrial usage. It is built by IGBT model
Detailed
DETAILS
Powerful output, Heavy duty for industrial,
Outstanding performance
PROTIG-400CT
Powerful output - 400A@60% Duty cycle.
High-Frequency start - Makes it easy to establish an arc under a variety of conditions.
Hot Start & Arc Force - Makes it easy to start and powerful arc in MMA welding
symbol
Advanced Pulse TIG
Conventional Pulse TIG
Conventional Pulse TIG
High Frequency Pulse TIG
High Frequency Pulse TIG
 Pressure Pipelines Application
Pressure Pipelines Application
ProTIG-400CT + Cold Wire Feeder + Carriage
This system is a solution for pressure pipelines. It is 400A @ 60% Duty Cycle. With the precise arc control, it delivers deep penetration and high-quality welding seams.
General View of Control Panel
1. Remote: used for foot pedal or Remote torch.
    Local: adjusted Currents by face panel
2. 2T/4T holding mode or Spot Welding mode selection
3. Pulse ON/OFF selection.
4. Process selection
5. ARC FORCE/HOT START
6. Memory with capacity of 10 sets parameters
7. Function Sequence
8. Encoder Control
9. Select welding parameters button
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProTIG-400CT
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GTAW)
Pulsed TIG (GTAW-P)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
960x420x900mm
Net Weight
70KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
TIG: 14.39 KVA
MMA: 14.21 KVA
Output Range
TIG: 20A/10.8V~400A/26V
MMA: 20A/20.8V~315A/32.6V
Rated Output(40℃) 60%
TIG: 400A/26V
MMA: 315A/32.6V