ALUTIG-400CT AC/DC TIG Welder For Heavy Industrials
model
ALUTIG-400CT
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 100% 400A/26V
  • Features AC TIG, MIX TIG, DC TIG
Packging & Delivery
  • 75cm x36cm x71cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The ALUTIG-400CT is designed for light industiral which is 400A@100% Duty Cycle.
Detailed
DETAILS
Total Solution of TIG welding
AC/DC TIG & MIX TIG
ALUTIG-400CT
Reliable and Powerful Design - 400A@100% duty cycle, capable for Light Industrial jobs.
SYMBOL
High Efficiency TIG Welding
High Efficiency TIG Welding
The Maximum Output Is Up To 320A. It's Capable To Welding Thin Metal Fast And Thick Metal Continuously.
Mild Steel 12mm V Groove, 5 Layers
Layer 1: 300A, Layer 2: 300A, Layer 3: 280A,
Layer 4: 280A, Layer 5: 260A
Advanced Pulse Controls
Advanced Pulse Controls
Control Panel Description
Panel
1. Welding Process
DC TIG/AC TIG/MIX TIG/DC MMA
2. Pulser Control
3. AC Waveshape Types
Advanced Squarewave / Soft Squarewave
Triangular Wave / Sine Wave
4. MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range: 20Hz~200Hz
AC Clean Width (AC Balance): +40~-40
AC Clean Ratio (AC Bias)%: +30~-50
AC Frequency control
AC Frequency control
AC Balance Control
AC Balance Control
Amplitude Control
Amplitude Control
Unique MIX TIG
Unique MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
Nice weld seam
Deeper penetration
· Deeper penetration
· Substantially reduce the tungsten consumption
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ALUTIG-400CT
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GMAW)
Pulsed TIG (GTAW-P)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
960x420x900mm
Net Weight
80KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
TIG: 14.39KVA
MMA: 14.21KVA
Output Range
TIG: 5A/10.2V~400A/26V
MMA: 20A/20.8V~315A/32.6V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 400A/26V
MMA: 315A/32.6V