TOPWELL plasma cutter power station cutting machine PROCUT75 MAX
model
PROCUT-75MAX
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output Currant 30-75A
  • Rated Output Voltage 145V
  • Effiency 85%
  • Max. Load Power Capacity 10KVA
  • Power supply type Inverter-IGBT
  • Max Input current 340/460V, 32/24A
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 560X230X480mm
  • Weight 22KG
Packging & Delivery
  • 63cm x33cm x54cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • PROCUT-75MAX
    Classical, Reliable, Powerful, wildly used for Manual cutting, Gouging or even CNC cutting
    • Application:
      Home workshop
      Metal workshops
      Light fabrication,
      Repair and maintenance
    • These Materials:
      Mild Steel
      Brass
      Stainless Steel
      Copper
      Aluminum
    • Input Power: 340-460V, 3-Phase
      Amperage Range: 30-75A
      Rated Output at 40℃ (104℉):
      75A @60% Duty Cycle
      Weight: 22KG
    ADVANTAGES
      - Speed less time on secondary operations due to superior cut and gouge capacity.
      - The torch is versatile and durable enough to handle a variety of jobs.
    General View of Control Panel
      1.Ammeter/Voltmeter Display
      2.Encoder Control
      3.Gas supply problem
      4.Over heat/Over loading
      5.Power LED
    CUTTING CAPACITY
    CapacityThickness Cut speed
    Dross free(CNC)12mm900mm/min
    Pierce*16mm (Use TP-105 Torch)
    Cut angle(ISO9013)Range 4
    Recommended cut25mm500mm/min
    Severance(Hand cutting)35mm125mm/min
    *Pierce rating for handheld or with CNC torch height control
    Non-HF Arc Ignition system
    • Torch off.
    • By positioning the torch on the part to be cut, theplasma arc will strike.
    Torches with pilot arc cut in without high frequency.
  • Item No PROCUT-75MAX
    Input voltages (±15%) 380V, 3PH, 50/60Hz
    400V, 3PH, 50/60Hz
    220V, 1PH, 50/60Hz
    Max. Load Power Capacity 10KVA
    Rated output voltage 145VDC
    Max output current 75A
    Open circuit voltage (OCV) 300VDC
    Duty cycle rating 40°C(105°F) 380V/400V: 60% @75A
    100% @60A
    220V: 60% @75A
    100% @ 60A
    Operating temperature -10℃~40℃
    Dimensions 540x240x480mm
    Torch PT80,6m
    TP105,7.5m
    Recommended gas inlet flow rate/pressure CUTTING:400 scfh, 6,7 scfm @ 85 psi
    Gouging:450 scfh, 7,5 scfm @ 70 psi