mig mag inverter machine mig welding 250 PROMIG-250SYN Pulse
model
PROMIG-250SYN Pulse
Paramtents
  • Rated Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%/3PH~400V±15%
  • MAX.Load Power Capacity 11.72KVA
  • Rated Output 250A/26.5V
  • Open Circuit Voltage 70V-80V
  • Effiency 80%
  • Wire-feed Mechanism 4 Rollers
  • Wire Feed Speed Range 2-25m/min
  • Warranty 3 year warranty
  • Dimension 790x250x650mm
  • Weight(KG) 32KG
Packging & Delivery
  • 85cm x33cm x67cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Topwell workshop choice synergy pulse mig welding machine PROMIG-250SYN PULSE
Detailed
  • PROMIG-250SYN Pulse
    TOPWELL double pulse mig mag welder for aluminum welding Promig-250syn pulse
    • Application:
      Metal Fabrication
      Maintenance and Repair
      Auto Body
      Light Industrial,Workshop
    • Processes:
      MIG/MAG,
      Flux-Cored
      Pulse MIG
      TIG, MMA(Stick)
    • Input Power: 400V, 3-Phase
      Rated Output at 40°C (104°F):
      250A /26.5V/60% Duty Cycle
      Weight: 32KG
    True Pulse to Weld Excellent
    True Synergy with JOB-LISTS
    • 1. Select Job-list number
    • 2. Set wire feeding amperage
    • 3. Start welding and PROMIG does the rest
    Full IGBT Modules Structure
    TRUE Multi-Process
    Professional 4-rollers drive systems
  • Item No PROMIG-250SYN Pulse
    Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
    Rated Duty Cycle(40) 60% MIG: 250A/26.5V
      MMA: 250A/30V
      TIG: 250A/20V
    100% MIG: 200A/24V
      MMA: MMA: 200A/28V
      TIG: TIG: 200A/18V
    Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V~300A/29V
      MMA:10A/20.8V~250A/30V
      TIG:5A/10.2V~250A/20V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.8
    Efficiency 80%
    Pre-Gas Time Preset
    Flow-Gas Time Preset
    Wire-feed Mechanism 4 Rollers
    Wire-feed Speed Range 0~25 m/min
    Wire Spool Capacity 300mm (15kg)
    Filler Wires (mm) for Fe : 0.8~1.2 mm
    For Stainless steel: 0.8~1.2mm
    For Aluminum: 0.8~1.2mm