Water cooled and trolley built-in double pulse mig welding machine PROMIG500XP
model
PROMIG500XP
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V +15%
  • MAX.Load Power Capacity 24.08KVA
  • Output Property CV
  • Wire-feed Mechanism 4 Rollers
  • Wire Feed Speed Range 0-25m/min
  • Warranty 1 year warranty
Packging & Delivery
  • 96cm x47cm x109cm
  • Min Order1 piece
Briefing
High Speed Pulse MIG Welding
PROMIG 500XP
Short Arc (refined dip transfer)
Pulse Arc
HSP (high speed pulse)
HSA (high speed spray arc)
UCA (ultra concentrated Arc)
HPC (hybrid pulse control)
MDP (micro double process)
ULS (ultra low spatter)
symbol description
Easy to use
Simple Operation
3 Steps to achieve weld perfection
1. Select Processes-list No.
2. Adjust welding current.
3. Save it into JOBs.
(always the perfect setting by the synergic function using the material thickness)
HPC
Feature
HPC
Process-list
Synergy Control
Memory Storage Function
Flexible control mothods
you can regulate the machine everywhere ----- at the power source, at ....
HSS
HSS
Ultra-long Distance Welding with Precise and Stable Arc Control
Reliable and Durable Intermediate Cable Kit
The Intermediate cable kit (7 Pins only) connecting the main machine and the wire feeder is wrapped in thick rubber, which not only meets the needs for efficient communication, allowing for more precise control, but also helps reduce the occurrence of malfunctions.
Ready for Intelligent Fabrication
MES and WeldNET Accessible
Robot Welding Accessible
Better Aluminum Welding Process
Premium push-pull gun
Arc Length control
Dynamic control
Refined Dip Transfer
• Highly efficient dip transfer arc with refined waveform;
• Suppress the spatter during short-circuit transition;
• Create high-quality seams with increased deposition rate;
• Spatter can be reduced by 20% when welding with CO2;
Advanced Technologies for Higher Efficiency
HSP (High Speed Pulse) - Ultra High Deposition Rate
welding strength
HSA (High Speed Spray Arc) - Superior Directional Property
Higher welding efficiency
HPC (Hybrid Pulse Control) - Excellent in All-position Welding
HPC Vertical-up Welding Process
MDP (Micro Double Process) - TIG alike Results and Faster
MDP
MDP
ULS (Ultra Low Spatters) - Stable and High Efficiency
Product Name
ProMIG-500XP
Dimensions(L*W*H):Machine
950x460x1080 mm
Dimensions(L*W*H):Wire feeder
710x350x500 mm
Mains voltage(V)
3PH~400V±15%(50/60Hz)
Max.Load Power Capacity
25.18KVA
Rated Duty cycle at 40℃(105℉): 60%
500A/39V
Rated Duty cycle at 40℃(105℉): 100%
400A/31.5V
Open Circuit Voltage
70V~80V
Efficiency
89%
Wire feed speed rang
0~25m/min
Wire Spool Capacity
300mm(15kg)
Wires φ (mm): Fe
0.8~1.6mm
Wires φ (mm): Alu
1.0~1.6mm
Wires φ (mm): Flux-cored
0.8~1.6mm