heavy duty mig mag mig500 hd pulse welding machine
model
MIG-500HD
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V +15%
  • MAX.Load Power Capacity 26.99KVA
  • Rated Output 500A/39V
  • Max Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Wire-feed Mechanism 4 Rollers
  • Wire Feed Speed Range 0-25m/min
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 800x280x767mm
  • Weght 65kg
Packging & Delivery
  • 80cm x28cm x77cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • MIG-500HD
    The choice of reliability, powerful and easy operation
    • Application:
      Metal fabrication workshops
      Shipyards and offshore industry
      Chemical and process industry
      Steel structure workshops
    • Processes:
      MAG (GMAW)
      MIG (GMAW)
      Flux-Cored
      Stick (SMAW)
    • Input Power: 380V, 3-Phase
      Rated Output at 40°C (104°F):
      500A at 39V @60% Duty Cycle
      Weight: 65KG
    RELIABILITY
    POWERFUL
    GENERAL VIEW OF CONTROL PANEL
    1.Volmeter.
    2.Ampmeter.
    3.Protection/damage pilot lamp.
    4.Power/work pilot lamp.
    5.Crater-filler Voltage regulator.
    6.Crater-filler Current regulator (MIG);
    or Welding Current regulator(MMA).
    7.Arc Force regulator.
    8.Crater ON/OFF mode selection (2T/4T).
    9.Gas-test ON/OFF selection.
    10.MMA/MIG weldingmode selection.
  • Item No MIG-500HD
    Rated Duty Cycle(40℃) 60% MIG: 500A/39V
      MMA: 500A/40V
    100% MIG: 350A/31.5V
      MMA: 350A/34V
    Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V~500A/39V
      MMA: 10A/20.4V~500A/40V
    Open Circuit Voltage 70V~80V
    Power Factor 0.85
    Efficiency 85%
    Pre-Gas Time Preset
    Flow-Gas Time Preset
    Wire-feed Mechanism 4 Rollers
    Wire Spool Capacity 300mm (15kg)
    Filler Wires Ø (mm) Fe, Ss: 0.6~1.6 mm
    Dimension: 800x280x767mm