high duty cycle 350amp double pulse mig welding machines for sale ALUMIG-500CP
model
ALUMIG-500CP
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V +15%
  • MAX.Load Power Capacity 15.26KVA
  • Rated Output 350A/31.5V
  • Max Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 85%
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 960x420x1400mm
  • Weight 80kg
Packging & Delivery
  • 96cm x47cm x109cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • ALUMIG-500CP
    Synergic, Pulse MIG and Double Pulse MIG
    • Application:
      Metal fabrication workshops
      Shipyards and offshore industry
      Chemical and process industry
      Steel structure workshops
      MMA(Stick)
    • Input Power: 400V, 3-Phase
      Amperage Range: 10-500A
      Rated Output at 40°C (104°F):
      500A at 39 @60% Duty Cycle
      Weight:80KG
    13.Welding Settings
  • Item No ALUMIG-500CP
    Max. Load Power Capacity 26.99KVA
    Rated Duty Cycle(40) 60% MIG:500A/39V
      MMA:500A/40V
    100% MIG: 350A/31.5V
      MMA: 350A/34V
    Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V~500A/39V
      MMA:10A/20.4V~500A/40V
    Open Circuit Voltage 70~80V
    Power Factor 0.85
    Efficiency 85%
    Wire Spool Capacity 300mm (15kg)
    Filler Wires Ø (mm) Fe, Ss: 0.6~1.6 mm
    FLUX CORED: 0.8~1.6 mm
    Al: 1.0~1.6mm
    Dimension 960X420X1400mm
    Water-cooling Unit: WC-150
    Operating Voltage 230V 50/60Hz
    Rated Power 260W
    Cooling Power 1.5KW(1L/MIN)
    Maximum Pressure 0.3MPA/60HZ
    Recommended Cooling Liquid 20%~40% ethanol/water