TOPWELL MIG 200 MIG/Stick/TIG 3 in 1 welder Promig200SYN
TOPWELL MIG 200 MIG/Stick/TIG 3 in 1 welder Promig200SYNTOPWELL MIG 200 MIG/Stick/TIG 3 in 1 welder Promig200SYNTOPWELL MIG 200 MIG/Stick/TIG 3 in 1 welder Promig200SYNTOPWELL MIG 200 MIG/Stick/TIG 3 in 1 welder Promig200SYNTOPWELL MIG 200 MIG/Stick/TIG 3 in 1 welder Promig200SYN
model
PROMIG-200SYN Pulse
Paramtents
  • Rated Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • MAX.Load Power Capacity 8.75KVA
  • Rated Output 200A/24V
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 490x230x385mm
Packging & Delivery
  • 63cm x33cm x58cm
  • Min Order1 piece
Briefing
TOPWELL MIG 200 Combo Welder MIG/Stick/TIG 3 in 1 Promig200SYN
Detailed
DETAILS
Synergy, Portable, Pulse MIG
PROMIG-200SYN Pulse
Multi-Process Capable - Welds Flux-cored, Stick, Lift-TIG, Pulse MIG, advanced MIG for M.S/S.S.
Pulse MIG Process - Welds 4XXX and 5XXX series aluminum for superior quality welding.
Synergic Control - Set weld procedures with one control.
Built-in featured waveform - Provides a smooth, stable arc and superior, repeatable welds.
Dynamic Control - Controls the welding arc cone width from a softer arc to a harder arc.
SYMBOL
True Pulse MIG For Aluminum
Pulse MIG For Aluminum
Pulse MIG For Aluminum
4-Roller wire-feeder
4-Roller wire-feeder
HPC—Hybrid Pulse Control
Job-list
3 Steps To Start Perfect Welding
set Job Number
1. Regarding to the Job-List, set Job Number
how
2. Regarding to the base metal thickness,set welding current
welding
3. Go for welding!
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProMIG-200SYN Pulse
Machines Processes
Stick (SMAW)
Flux-Cored (FCAW)
TIG (GTAW)
MIG (GMAW)
Pulsed MIG (GMAW-P)
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
490x230x385mm
Net Weight
20kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%
Input Power
8.75KVA
Output Range
MIG: 10A/14.5V ~200A/24V
TIG: 5A/10.2V~200A/18V
MMA: 20A/20.8V~200A/28V
Rated Output(40℃) 35%
MIG: 200A/24V
TIG: 200A/18V
MMA: 200A/28V