aluminium ALUMIG-300P gas protection mig welding machine with pulse
model
ALUMIG-300P
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • MAX.Load Power Capacity 12.04KVA
  • Rated Output 300A/29V
  • Max Open Circuit Voltage 55V
  • Effiency 80%
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimension 770X250X650mm
  • Weight 32KG
Packging & Delivery
  • 85cm x33cm x67cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
  • ALUMIG-300P
    Strong power, Multi-functions,Superb performance and Economical choice.
    • Application:
      Metal Fabrication
      Maintenance and Repair
      Auto Body
      Light Industrial
      MMA(Stick)
    • Input Power: 400V, 3-Phase Amperage
      Range: 10-300A
      Rated Output at 40°C (104°F):
      300A at 29V @60% Duty Cycle
      Weight: 32KG
    13.Welding Settings
  • Item No ALUMIG-300P
    Rated Duty Cycle(40) 60% 300A/29V
      300A/29V
    100% MIG: 250A/26.5V
      MMA: 200A/30V
    Welding Current/Voltage Range MIG: 10A/14.5V~300A/29V
      MMA:10A/20.4V~250A/30V
    Open Circuit Voltage 55V
    Power Factor 0.85
    Efficiency 85%
    Wire Spool Capacity 300mm (15kg)
    Filler Wires Ø (mm) Fe, Ss: 0.6~1.2 mm
    FLUX CORED: 0.9~1.2 mm
    Al: 0.8~1.2 mm