220 Double Pulse Aluminum Mig Mag Welder 250A PROMIG-250SYN DPULSE
220 Double Pulse Aluminum Mig Mag Welder 250A PROMIG-250SYN DPULSE220 Double Pulse Aluminum Mig Mag Welder 250A PROMIG-250SYN DPULSE220 Double Pulse Aluminum Mig Mag Welder 250A PROMIG-250SYN DPULSE220 Double Pulse Aluminum Mig Mag Welder 250A PROMIG-250SYN DPULSE
model
PROMIG-250SYN Pulse
Paramtents
  • Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • Rated Output(40℃) 60% 250A/26.5V
  • Features Pulse MIG
  • Wire Feeder 4-Rollers
Packging & Delivery
  • 75cm x36cm x71cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The PROMIG-250SYN Pulse is designed for workshop or light industrial.
Detailed
DETAILS
Heavy Duty, Synergy, Pulse MIG
PROMIG-250SYN Pulse
Compact Heavy Duty Design - 250A @ 60% Duty cycle, suitable for workshop or light industrial
Multi-Process Capable - Welds Flux-cored, Stick, Lift-TIG, Pulse MIG, advanced MIG for M.S/S.S.
Pulse MIG Process - Welds 4XXX and 5XXX series aluminum for superior quality welding.
Synergic Control - Start welding with three simple steps.
Built-in featured waveform - Provides a smooth, stable arc and superior, repeatable welds.
Dynamic Control - controls the welding arc cone width from a softer arc to a harder arc.
symbol
True Pulse MIG For Aluminum
Pulse MIG For Aluminum
weld seam
Low Spatters For Mild Steel
M.S/S.S welding
weld seam
4-Rollers Wire-Feeder
4-Rollers Wire-Feeder
True Synergy With Jobs-list
Jobs-list
3 Steps To Start Perfect Welding
set Job Number
1. Regarding to the Job-List, set Job Number
set welding current
2. Regarding to the base metal thickness,set welding current
Go for welding!
3. Go for welding!
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProMIG-250SYN Pulse
Machines Processes
Stick (SMAW)
Flux-Cored (FCAW)
MIG (GMAW)
Pulsed MIG (GMAW-P)
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
790x250x650mm
Net Weight
32kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%/3PH ~ 400V ±15%
Input Power
11.72KVA
Output Range
MIG: 10A/14.5V ~250A/26.5V
TIG: 5A/10.2V~250A/20V
MMA: 20A/20.8V~250A/30V
Rated Output(40℃) 100%
MIG: 250A/26.5V
TIG: 250A/20V
MMA: 250A/30V