DC Pulse TIG Welder ALUTIG-250HD for aluminum welder machines
model
ALUTIG-250HD
Paramtents
  • Rated Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • Rated Output 200A/18V
  • Open Circuit Voltage 70V~80V
  • Effiency 80%
  • Max. Load Power Capacity TIG: 5.62KVA
  • Welding Current/Voltage Range TIG: 5A/10.2V~200A/18V
  • Pulse Frequency 0.2Hz~200Hz
  • Warranty 1 year warranty
  • Dimensions 560x230x480mm
  • Weight 23KG
Packging & Delivery
  • 63cm x33cm x58cm
  • Min Order1 piece
Briefing
DC Pulse TIG Welder ALUTIG-250HD for aluminum welder
Detailed
DETAILS
Reliability, Powerful and Precise TIG welding
AC/DC TIG & MIX TIG
ALUTIG-250HD
Reliable and Powerful Design - 250A@60% duty cycle, capable for workshop jobs.
symbol
Advanced Pulse Controls
Advanced Pulse Controls
Control Panel Description
Control Panel Description
1. Welding Process
DC TIG/AC TIG/MIX TIG/DC MMA
2. Pulser Control
3. AC Waveshape Types
Advanced Squarewave
Sin Wave
4. MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range 20Hz~200Hz
AC Clean Width (AC Balance) +40~-40
AC Clean Ratio (ACBias) % +30~-50
AC Frequency control
AC Frequency control
AC Balance Control
AC Balance Control
Amplitude Control
Amplitude Control
Unique MIX TIG
Unique MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
weld seam
Deeper penetration
· Deeper penetration
· Substantially reduce the tungsten consumption
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ALUTIG-250HD
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GTAW)
Pulsed TIG (GTAW-P)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
560x230x480mm
Net Weight
23kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%/3PH ~ 380V ±15%
Input Power
TIG: 6.3KVA
MMA: 7.1KVA
Output Range
TIG: 5A/10.2V~250A/20V
MMA: 20A/20.8V~200A/28V
Rated Output(40℃) 60%
TIG: 250A/20V
MMA: 200A/28V