group name
All Product
model
POWERCUT 130HD
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Duty Cycle Rating 40℃(105℉) 130A@100%
Packging & Delivery
  • 78cm x38cm x84cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
DETAILS
POWERCUT 130HD
Delivering maximum power and performance for air plasma, the POWERCUT 130HD plasma system cuts thick metals fast. Able to make short work of the toughest cutting jobs, the system offers a 100% duty cycle, a 25 mm (1″) mechanized pierce capability. It's comes with the TP130 torch styles provide versatility for hand cutting, portable automation, X-Y table cutting, extended reach cutting, and robotic cutting.
CUTTING CAPACITY
Capacity
Thickness
Cut Speed
Cutting
Dross Free(CNC)
18mm
900mm/min
Pierce*
25mm
Recommend
38mm
500/min
Severance (Hand Cutting)
60mm
125mm/min
*Pierce rating for handheld using or with CNC torch height control
Maximum Productivity
Maximum Productivity
· Finish jobs faster with cut speeds five times greater than oxyfuel on 12 mm (1/2”) mild steel;
· Superior cut quality let you spend less time on grinding and edge preparation;
· 100% duty cycle maximizes your cutting time;
· Multiple, easy-to-use torch styles let you tackle a wide variety of jobs using the same system.
Superior Mechanized Cutting Capacity
· Fast and clean cut (dross-free) up to 18mm, and maxim pierce up to 25mm for mild steel;
Lower Operating Costs
· TOPWELL special designed torch system delivers superior cutting performance but much lower costs;
· Superior cut performance - significantly save a lot of time on secondary operations.
More Reliability And Stability
· Designed with 100% duty cycle for the most demanding production environments;
· TOPWELL certified reliability - ensures performance in the most demanding environment.
Torch Information
Current
45A/100A/130A/160A
Maximum Voltage
180V*
Duty Cycle
130A/100% (Manual)
Gas
Air
Pressure
≥0.6MPA
Gas Flow at 130A
260SLPM
Pilot
Electride to Tip
Ignition
High Frequency
Torch Information
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
POWERCUT 130HD
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
680*310*650mm
Net Weight
48KG
Basic Specification
Input Voltage
380V/400V, 3PH, 50/60Hz
Input Power
28.4KVA
Rated Output Voltage
175VDC
Max Output Current
130A
Open Circuit Voltage (OCV)
380VDC
Operating Temperature
-10℃~40℃
Duty Cycle Rating 40℃(105℉)
130A@100%
Torch
TP130/7.5m
Recommended Gas Inlet Flow Rate/Pressure
260 l/min(550 scfh) @ 5.9 bar(85 psi)