PROMIG-250SYN DPulse Synergy Pulse and Double Pulse MIG Welder
model
PROMIG-250SYN DPulse
Paramtents
  • Input Voltage 1PH ~ 230V ±15%
  • Rated Output(40℃) 60% 250A/26.5V
  • Features Pulse & Double Pulse MIG
  • Wire Feeder 4-Rollers
Packging & Delivery
  • 75cm x36cm x71cm
  • Min Order1 piece
Briefing
Synergy, Pulse, Double Pulse MIG
Detailed
DETAILS
PROMIG-250SYN DPulse
Compact & Heavy Duty 250A @ 60% Duty cycle, suitable for workshop or light industrial applications.
Pulse MIG Process Welds 4XXX and 5XXX series Aluminum and Mild Steel for superior quality welding.
Advanced Performance For Mild Steel - Delivers less spatters, less rework than before.
symbol
Pulse MIG
True Pulse MIG For Aluminum
True Pulse MIG For Aluminum
Less Spatters For Mild Steel
Less Spatters For Mild Steel
Double Pulse MIG
Double Pulse MIG
True Synergy With Jobs-list
 Jobs-list
3 Steps To Start Perfect Welding
1. Regarding to the Job-List, set Job Number
2. Regarding to the base metal thickness,set welding current
3. Go for welding!
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProMIG-250SYN DPulse
Machines Processes
Stick (SMAW)
Flux-Cored (FCAW)
MIG (GMAW)
Pulsed MIG (GMAW-P)
Double Pulsed MIG (GMAW-DP)
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
790x250x650mm
Net Weight
32kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%/3PH ~ 400V ±15%
Input Power
11.72KVA
Output Range
MIG: 10A/14.5V ~250A/26.5V
MMA: 20A/20.8V~250A/30V
Rated Output(40℃) 100%
MIG: 250A/26.5V
MMA: 250A/30V