PROTIG-250DI small portable tig welding machine
model
ProTIG-250Di
Paramtents
  • Rated Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output Currant 20-250A
  • Features DC Pulse TIG
Packging & Delivery
  • 48cm x30cm x52cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The ProTIG-250Di is heavy duty design which is good for workshop or homeusers.
Detailed
DETAILS
Powerful, Excellent DC Pulse TIG
PROTIG-250Di
Powerful output - 250A@60% Duty cycle.
High-Frequency start - Makes it easy to establish an arc under a variety of conditions.
Hot Start & Arc Force - Makes it easy to start and powerful arc in MMA welding
symbol
Advanced Pulse TIG
Conventional Pulse TIG
 Pulse TIG
 Pulse TIG
High Frequency Pulse TIG
High Frequency Pulse TIG
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProTIG-250Di
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GTAW)
Pulsed TIG (GTAW-P)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
410x190x305mm
Net Weight
15kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%
Input Power
TIG: 7.81 KVA
MMA: 5.63KVA
Output Range
TIG: 5A/10.2V~250A/20V
MMA: 20A/20.8V~200A/28V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 250A/20V
MMA: 200A/28V