TOPWELL MASTERTIG 500CT IGBT AC/DC Inverter 3PH high frequency compact 3 in 1 CO2 gas tig/arc/mig/mag pulse welding machine
TOPWELL MASTERTIG 500CT  IGBT AC/DC Inverter 3PH high frequency compact 3 in 1 CO2 gas tig/arc/mig/mag pulse welding machineTOPWELL MASTERTIG 500CT  IGBT AC/DC Inverter 3PH high frequency compact 3 in 1 CO2 gas tig/arc/mig/mag pulse welding machineTOPWELL MASTERTIG 500CT  IGBT AC/DC Inverter 3PH high frequency compact 3 in 1 CO2 gas tig/arc/mig/mag pulse welding machineTOPWELL MASTERTIG 500CT  IGBT AC/DC Inverter 3PH high frequency compact 3 in 1 CO2 gas tig/arc/mig/mag pulse welding machineTOPWELL MASTERTIG 500CT  IGBT AC/DC Inverter 3PH high frequency compact 3 in 1 CO2 gas tig/arc/mig/mag pulse welding machine
group name
TIG Welders
model
MASTERTIG-500CT
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 60% 500A/30V
  • Features AC TIG, MIX TIG, DC TIG
Packging & Delivery
  • 96cm x42cm x110cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The MASTERTIG-500CT is designed for light industiral which is 500A@60% Duty Cycle.
Detailed
DETAILS
Total Solution of TIG welding
AC/DC TIG & MIX TIG
MASTERTIG-500CT
Reliable and Powerful Design - 500A@100% duty cycle, capable for Light Industrial jobs.
symbol
High Efficiency TIG Welding
tig welder
tig welder
High Efficiency TIG Welding
Maximum output is up to 500A. It is capable of fast welding of thin metals and continuous welding of thick metals.
Mild steel 12mm V groove, 5 layers;
Layer 1: 300A, Layer 2: 300A,Layer 3: 280A;
Layer 4: 280A, Layer 5: 260A;
welding of thick metals
Unique MIX TIG
 MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
 MIX TIG
· Deeper penetration
· Substantially reduce the tungsten consumption
Control Panel Description
Control Panel
1. Welding Process
DC TIG/AC TIG/MIX TIG/DC MMA
2. Pulser Control
3. AC Waveshape Types
Advanced Squarewave
Sin Wave
4. MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range 20Hz~200Hz
AC Clean Width (AC Balance) +40~-40
AC Clean Ratio (ACBias) % +30~-50
AC Frequency control
AC Frequency control
AC Balance Control
AC Balance Control
Amplitude Control
Amplitude Control
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
MasterTIG-500CT
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GMAW)
Pulsed TIG (GTAW-P)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
960x420x900mm
Net Weight
80KG
Basic Specification
Input Voltage
3PH ~ 400V ±15%
Input Power
TIG: 20.76KVA
MMA: 19.93KVA
Output Range
TIG: 20A/10.8V~500A/30V
MMA: 20A/20.8V~400A/36V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 500A/30V
MMA: 400A/36V