PROMIG-500SYN DPulse Heavy Industrial High Speed Pulse MIG Welder
group name
MIG Welders
model
PROMIG-500SYN DPulse
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 100% MIG: 500A/39V
  • Features High Speed Pulse, Ultra Low Spatters, Hybrid Pulse
Packging & Delivery
  • 75cm x36cm x71cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The PROMIG-500SYN DPulse is designed for heavy industrial, 500A@100% duty cycle.
Detailed
DETAILS
High Speed Pulse MIG Welding
PROMIG-500SYN DPulse
Synergy Control
Improved Operation Process & Controls
High Speed Pulse (HSP)
High-Speed Double Pulse (HDP)
High-Speed Spray Arc (HSA)
Micro Double Process (MDP)
Ultra Low Spatter (ULS)
Hybrid Pulse Control (HPC)
High Speed Spot (HSS)
symbol description
Simple Operation
3 Steps to achieve weld perfection
1. Select operation mode
2. Select Job-list No.
3. Adjust welding current
(always the perfect setting by the synergic function using the material thickness)
Simple Operation
Synergy Control With Job-list
Job-list
Separated wire feeder & remote control, robotic ready (as optional)
HSP
HSP
Pulse MIG with larger current difference
Double Pulse MIG
HSP - High Speed Pulse Technology
Get better welding seam
Less heat input, less spatters, less rework.
welding seam
Get higher welding strength
Deeper penetration, no undercut defects, higher strength.
welding strength
HSA - High Speed Spray Arc
Smaller opening angle
Deeper penetration
More material saving
Higher welding efficiency
ULS - Ultra Low Spatters
HSS - High Speed Spot Technology
HPC - Hybrid Pulse Control
HPC
HPC Vertical-up Welding Process
MDP - Micro Double Process
MDP
MDP
Arc Length control
Arc Length control
Dynamic control
Dynamic control
HSS
HSS
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
PROMIG 500SYN DPulse
Machines Processes
SMAW
GMAW
FCAW
GMAW-P
GMAW-HSP
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H):Machine
950x460x1080 mm
Dimensions(L*W*H):Wire feeder
710x350x500 mm
Net Weight : Machine
66.5KG
Net Weight : Wire feeder
15KG
Basic Specification
Mains voltage(V)
3PH~400V±15%(50/60Hz)
Max.Load Power Capacity
25.18KVA
Rated Duty cycle at 40℃(105℉): 60%
500A/39V
Rated Duty cycle at 40℃(105℉): 100%
400A/31.5V
Open Circuit Voltage
70V~80V
Power Factor
0.87
Efficiency
89%
Wire feed unit
4 rollers
Wire feed speed rang
~25m/min
Wire Spool Capacity
300mm(15kg)
Wires φ (mm): Fe
0.8~1.6mm
   Wires φ (mm): Alu
1.0~1.6mm
Wires φ (mm): Flux-cored
0.8~1.6mm