PROCUT-75MAX Light Industrial Use Plasma Cutter Single Phase for Mild Steel Cutting
group name
All Product
model
PROCUT 75MAX
Paramtents
  • Input Voltage 220V, 1PH, 50/60Hz
  • Duty Cycle Rating 40℃(105℉) 75A@60%
  • Torch PX82/6m
Packging & Delivery
  • 63cm x33cm x60cm
  • Min Order1 piece
Briefing
The PROCUT 75MAX plasma system is a versatile machine for heavy-duty cutting cutting 25 mm (1″) in demanding environments.
Detailed
DETAILS
PROCUT 75MAX
The PROCUT 75MAX plasma system is a versatile machine for heavy-duty cutting cutting 25 mm (1″) in demanding environments. Designed to maximize uptime and productivity, the system offers the latest technological innovations, and the PX series torches support handheld and mechanized cutting of a wider range of metal thicknesses.
CUTTING CAPACITY
Capacity
Thickness
Cut Speed
Cutting
Dross Free(CNC)
25mm
500mm/min
Severance
35mm
125mm/min
Pierce*
16mm
*Pierce rating for handheld using or with CNC torch height control
Easy To Use
plasma cutter for a 25 mm
· One of our most compact and light weight systems, the PROCUT 75MAX is the ideal portable plasma cutter for a 25 mm (1") rated cutting system
Maximum Productivity
· Finish jobs faster with cut speeds two and a half times greater than oxyfuel on 12 mm (1/2”) mild steel
· Superior cut quality let you spend less time on grinding and edge preparation
· Multiple, easy-to-use torch styles let you tackle a wide variety of jobs using the same system
Maximum Productivity
More Reliability And Stability
· Designed with 60% duty cycle for the most demanding production environments.
· The torch is versatile and durable enough to handle a variety of jobs.
Torch Information
Torch Information
Amps
10-60
Duty Cycle
60A-60%
Gas
AIR/O2
Pressure
4.5-5.5 BAR
Gas Flow
150 It/min.
Pilot Arc
Electrode to Tip
Post Flow Time
60 sec.
Lgnition
Without High Frequency
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
PROCUT 75MAX
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
540*240*480mm
Net Weight
22KG
Basic Specification
Input Voltage
220V, 1PH, 50/60Hz
380V, 3PH, 50/60Hz
Input Power
13.6KVA
Rated Output Voltage
145VDC
Max Output Current
75A
Open Circuit Voltage (OCV)
300VDC
Operating Temperature
-10℃~40℃
Duty Cycle Rating 40℃(105℉)
75A@60%
Torch
PX82/6m
Recommended Gas Inlet Flow Rate/Pressure
400 scfh, 6.7 scfm @ 85 psi