group name
All Product
model
PROCUT 125MAX
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Duty Cycle Rating 40℃(105℉) 125A@100%
Packging & Delivery
  • 78cm x38cm x84cm
Detailed
DETAILS
PROCUT 125MAX
Delivering maximum power and performance for air plasma, the PROCUT 125MAX plasma system cuts thick metals fast. Able to make short work of the toughest cutting jobs, the system offers a 100% duty cycle, a 25 mm (1″) mechanized pierce capability. It’s comes with the PMX torch styles provide versatility for hand cutting, portable automation, X-Y table cutting, extended reach cutting, and robotic cutting.
CUTTING CAPACITY
Capacity
Thickness
Cut Speed
Cutting
Dross Free(CNC)
18mm
900mm/min
Severance (Hand Cutting)
60mm
125mm/min
Pierce
25mm
*Pierce rating for handheld using or with CNC torch height control
Maximum Productivity
Maximum Productivity
· Finish jobs faster with cut speeds five times greater than oxyfuel on 12 mm (1/2”) mild steel;
· Superior cut quality let you spend less time on grinding and edge preparation;
· 100% duty cycle maximizes your cutting time;
· Multiple, easy-to-use torch styles let you tackle a wide variety of jobs using the same system.
Superior Mechanized Cutting Capacity
· Fast and clean cut (dross-free) up to 18mm, and maxim pierce up to 25mm for mild steel;
Mechanized Cutting Capacity
Lower Operating Costs
· Consumable life up to four times longer than other systems in this amperage range;
More Reliability And Stability
· Designed with 100% duty cycle for the most demanding production environments;
Torch Information
For machine jobs
PMX125 machine torches have a larger diameter and do not have a gear rack.
PMX125
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
PROCUT 125MAX
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
680*310*650mm
Net Weight
48KG
Basic Specification
Input Voltage
380V/400V, 3PH, 50/60Hz
Input Power
20.3KVA
Rated Output Voltage
175VDC
Max Output Current
125A
Open Circuit Voltage (OCV)
380VDC
Operating Temperature
 -10℃~40℃
Duty Cycle Rating 40℃(105℉)
125A@100%
Torch
TP125/7.5m
Recommended Gas Inlet Flow Rate/Pressure
260 l/min (550 scfh) @ 5.9 bar (85 psi)