Topwell PROMIG-360C 3 in 1 Double Pulse Mig Welder Mig/mag Welding Machine 360 Amp Mma Soldador Gasless
Topwell PROMIG-360C 3 in 1 Double Pulse Mig Welder  Mig/mag Welding Machine 360 Amp Mma Soldador GaslessTopwell PROMIG-360C 3 in 1 Double Pulse Mig Welder  Mig/mag Welding Machine 360 Amp Mma Soldador GaslessTopwell PROMIG-360C 3 in 1 Double Pulse Mig Welder  Mig/mag Welding Machine 360 Amp Mma Soldador GaslessTopwell PROMIG-360C 3 in 1 Double Pulse Mig Welder  Mig/mag Welding Machine 360 Amp Mma Soldador GaslessTopwell PROMIG-360C 3 in 1 Double Pulse Mig Welder  Mig/mag Welding Machine 360 Amp Mma Soldador Gasless
model
PROMIG 360C
Paramtents
  • Input Voltage 3PH ~ 400V ±15%
  • Rated Output(40℃) 60% 360A/32V
  • Features High Speed Pulse, Ultra Low Spatters, Hybrid Pulse
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
PROMIG 360C, Compact, Synergy, High-Speed-Pulse MIG (HSP)
Detailed
DETAILS
High Speed Pulse MIG Welding
PROMIG 360C
Synergy Control
Improved Operation Process & Controls
High Speed Pulse (HSP)
High-Speed Double Pulse (HDP)
High-Speed Spray Arc (HSA)
Micro Double Process (MDP)
Ultra Concentrated Arc(UCA )
Hybrid Pulse Control (HPC)
symbol description
Simple Operation
3 Steps to achieve weld perfection
1. Select operation mode
2. Select Processes-list No.
3. Adjust welding current
(always the perfect setting by the synergic function using the material thickness)
Simple Operation
Synergy control With Processes-list
Job-list
Memory storage function
HPC
Flexible control mothods
you can regulate the machine everywhere ----- at the power source, at ....
Capable for future intelligent fabrication
Optional user management
Arc Length control
Dynamic control
Ready for robot welding
Arc Length control
Dynamic control
HSS
HSS
Initial arc control & burn back control
Pulse MIG with larger current difference
Premium push-pull gun
HSP - High Speed Pulse Technology
HSP
HSP
Get better welding seam
Less heat input, less spatters, less rework.
welding seam
Get higher welding strength
Deeper penetration, no undercut defects, higher strength.
welding strength
HSA - High Speed Spray Arc
Smaller opening angle
Deeper penetration
More material saving
Higher welding efficiency
HPC - Hybrid Pulse Control
HPC
HPC Vertical-up Welding Process
MDP - Micro Double Process
MDP
MDP
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
ProMIG-360C
Machines Processes
SMAW
GMAW
FCAW
GMAW-P
GMAW-HSP
Wire Feeder
4-Rollers
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H):Machine
950x460x1000mm
Net Weight : Machine
56KG
Basic Specification
Mains voltage(V)
3PH~400V±15%(50/60Hz)
Max.Load Power Capacity
14.88KVA
Rated Duty cycle at 40℃(105℉): 60%
360A/32V
Rated Duty cycle at 40℃(105℉):100%
250A/26.5V
Open Circuit Voltage
70V~80V
Power Factor
0.87
Efficiency
89%
Wire feed unit
4 rollers
Wire feed speed rang
0~25m/min
Wire Spool Capacity
300mm(15kg)
Wires φ (mm): Fe
0.8~1.2mm
Wires φ (mm): Alu
0.8~1.2mm
Wires φ (mm): Flux-cored
0.8~1.2mm