Topwell Mastertig 250AC Welder MIG/TIG/Arc IGBT Inverter MMA 250A Esab Ac Dc Copper Wire Electric Welding Machine
Topwell Mastertig 250AC  Welder MIG/TIG/Arc IGBT Inverter MMA 250A Esab Ac Dc Copper Wire Electric Welding MachineTopwell Mastertig 250AC  Welder MIG/TIG/Arc IGBT Inverter MMA 250A Esab Ac Dc Copper Wire Electric Welding MachineTopwell Mastertig 250AC  Welder MIG/TIG/Arc IGBT Inverter MMA 250A Esab Ac Dc Copper Wire Electric Welding MachineTopwell Mastertig 250AC  Welder MIG/TIG/Arc IGBT Inverter MMA 250A Esab Ac Dc Copper Wire Electric Welding MachineTopwell Mastertig 250AC  Welder MIG/TIG/Arc IGBT Inverter MMA 250A Esab Ac Dc Copper Wire Electric Welding Machine
model
MASTERTIG-250AC
Paramtents
  • Input Voltage 1PH ~ 230V/3PH ~ 380V ±15%
  • Rated Output(40℃) 60% 250A/20V
  • Features AC TIG, MIX TIG, DC TIG
Packging & Delivery
  • 63cm x33cm x60cm
  • Min Order1 piece
Briefing
MasterTIG-250AC: Your OEM & Wholesale Choice for AC/DC TIG Welding.
Detailed
DETAILS
Total Solution of TIG welding
AC/DC TIG & MIX TIG
MASTERTIG-250AC
Reliable and Powerful Design - 250A@60% duty cycle, capable for workshop jobs.
symbol
Advanced Pulse Controls
Advanced Pulse Controls
Control Panel Description
Control Panel
1. Welding Process
DC TIG/AC TIG/MIX TIG/DC MMA
2. Pulser Control
3. AC Waveshape Types
Advanced Squarewave
Sin Wave
4. MIX TIG
5. AC Waveshape
AC Frequency Range 20Hz~200Hz
AC Clean Width (AC Balance) +40~-40
AC Clean Ratio (ACBias) % +30~-50
AC Frequency control
AC Frequency
AC Balance Control
AC Balance
Amplitude Control
Amplitude
Unique MIX TIG
Unique MIX TIG
· Nice weld seam, Excellent arc concentration
Nice weld seam
Deeper penetration
· Deeper penetration
· Substantially reduce the tungsten consumption
VIDEO
SPECIFICATIONS
Machines
Product Name
MasterTIG-250AC
Machines Processes
Stick (SMAW)
TIG (GMAW)
Pulsed TIG (GTAW-P)
Product Weights & Dimensions
Dimensions(L*W*H)
490x230x440mm
Net Weight
23kg
Basic Specification
Input Voltage
1PH ~ 230V ±15%/3PH ~ 380V ±15%
Input Power
TIG: 6.3KVA
MMA: 7.1KVA
Output Range
TIG: 5A/10.2V~250A/20V
MMA: 20A/20.8V~200A/28V
Rated Output(40℃) 100%
TIG: 250A/20V
MMA: 200A/28V